Odkurzacz centralny

Elementy składowe systemu centralnego odkurzacza

W tym wpisie przedstawiamy wszystkie elementy systemu centralnego odkurzacza. Znajomość tych kilku podstawowych wiadomości pozwoli Wam uniknąć nieporozumień w kontakcie z wykonawcą oraz nieplanowanych kosztów.

System centralnego odkurzania działa na zasadzie wytwarzania podciśnienia przez specjalnie skonstruowaną jednostkę. Powietrze z zanieczyszczeniami jest transportowane przez system rur PCV do urządzenia, gdzie następnie przechodzi proces filtracji. W zależności od rodzaju jednostki zanieczyszczenia mogą przechodzi nawet przez trzy procesy oczyszczania.

Cała instalacja składa się również z odpowiednio rozmieszczony gniazd ssących w pomieszczeniach, do których podłącza się długi wąż (od 5 do 12 m) znany z tradycyjnych odkurzaczy.

Jednostka centralna

Głównym elementem systemu odkurzania centralnego jest jednostka centralna. Jest ona odpowiednikiem korpusu odkurzacza przenośnego. Umieszczana jest zazwyczaj poza mieszkalną częścią domu (w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym). Jednostka centralna jako serce naszego systemu odpowiada za wytworzenie odpowiednio dużego ciśnienia w instalacji. Jest ona również jedynym elementem składowym systemu odkurzania centralnego, który generuje hałas. Jednostka centralna posiada szereg filtrów wyłapujących zabrudzenia i alergeny. To również w zintegrowanym z jednostką centralną zbiorniku gromadzi się cały zebrany brud. 

Te trzy parametry – wytwarzane podciśnienie robocze, hałas oraz sposób filtrowania i zbierania brudu są głównymi czynnikami decydującymi przy wyborze konkretnego modelu.

Sprawdź również – Jak dobrać moc odkurzacza centralnego.

Instalacja i gniazda ssące

Bardzo istotną częścią systemu są rury PCV. Duży wpływ na późniejszą sprawność i wygodę korzystania jest sposób ułożenia tzw. orurowania, które stanowi szkielet całej instalacji. Rury montuje się w podłodze lub ścianie dzięki czemu są one niewidoczne dla domowników. 

Wraz z rurami pcv instaluje się niskonapięciowy przewód odpowiedzialny za przesyłanie sygnałów ze sterownika do odkurzacza. Sterownik najczęściej stanowi część rączki węża ssącego. Może również przybrać formę przycisku, jak ma to miejsce w przypadku szufelki.

Gniazda ssące są kolejnym elementem składowym systemu odkurzacza centralnego. Najlepiej rozmieszczać je w centralnej części domu (ułatwia to również montaż rur). W większości przypadków (w domach jednorodzinnych) do obsługi całej kondygnacji wystarczy jedno gniazdo ssące.

Wąż do odkurzacza oraz akcesoria

Podczas odkurzania korzysta się z elastycznego węża, którego koniec wkłada się do najbliższego gniazda ssącego. Wąż jest podobny do znanego nam węża odkurzacza przenośnego, tylko dużo dłuższy (5-15 m), aby zapewnić dostęp nawet do najdalszych części kondygnacji. 

Do sprzątania większych i ciężkich zanieczyszczeń – popiołu z kominka, gruzu – służy specjalny separator podłączany do elastycznego węża ssącego.

Tam, gdzie podłoga wymaga częstego zamiatania (na przykład w kuchni, bo zwykle podczas przygotowywania posiłków trafiają na nią okruchy), wygodnym rozwiązaniem jest automatyczna szufelka. Umieszcza się ją na poziomie posadzki i na stałe podłącza do instalacji. Odkurzacz uruchomiony nożnym przyciskiem w pobliżu szczelinowej ssawki zasysa przez nią podmiecione zwykłą szczotką śmieci. Szufelki automatyczne są przeznaczone do zamontowania w ścianie albo w cokole szafki. Szufelka doskonale sprawdza się również w przedpokoju.

Przykładowy zestaw: 

  • Jednostka centralna: Profi 43.1
  • Wąż ssący: 9 metrów z dodatkowym zestawem szczotek i wieszakiem
  • Akcesoria: tłumik wyciszający, separator popiołu, komplet materiałów ekspoatacyjnych
Zestaw możecie zakupić po najniższej cenie na rynku w naszym sklepie internetowym oraz na portalu allegro.